Archive for the ‘Sakarya Semazen’ Category

Harem’de her türden eğlence ve oyun havasının meşru-gayr-ı meşru demeden yapıldığı iddiası doğru mudur?(*)

Önce şunu ifade edelim ki, “Helâl dairesi geniştir, keyfe kâfi gelir; harama girmeye hiç lüzum yoktur.” kâidesince, İslâmiyette de eğlence vardır. Bu eğlence, meşru dairenin sınırları içinde kalmak şartıyla, erkekler ile erkekler arasında, kadınlar ile kadınlar arasında veya mahremiyet düsturlarına riâyet edilerek birbirine yasak olmayan kadınlar ile erkekler arasında yapılabilir. Mesela bir aile reisi, hanımı ve çocuklarıyla meşru dairede eğlenebilir.

Aynen bunun gibi, Harem-i Hümayun denilen Padişahların evi de bir aile yuvasıdır. Padişah, eşleri ve çocuklarıyla birlikte meşru olarak elbetteki eğlenebilecektir. Bu aile eğlencelerine, Padişah’ın karı-koca hayatı yaşadığı câriyeler  de katılabilecektir. Elbette ki bu eğlenceler, Harem’in müsait bir yerinde ve mesela Hünkâr sofrasında yapılacaktır. Ancak bir kısım kitaplarda tasvir edildiği gibi, duvarlarındaki âyet ve hadisler, tasvir edilen eğlencelere müsaade etmeyeceği malumunuz. İkince olarak, meşru dairenin sınırları, tasviri belli çevrelerce yapılan eğlencelere müsaade etmemektedir.

Şunu da ifade edelim ki, bu salonda aile toplantıları yapılması, yabancı kadınlar bulunmamak şartıyla ailenin yanında padişahın, kadın efendilerin, çocuklarının, câriyelerin ve benzeri haram olmayan kimselerin de bulunduğu meclislerde İslâma aykırı olmayacak şekilde ilahiler söylenmesi, sazlar çalınması ve hatta meşru dairede gülünüp eğlenilmesi elbette ki inkar edilemez. Zaten biz de bu salonu, Harem’in oturma odası ve misafir ağırlama salonu diye tarif ettik.Burada ne gibi eğlencelerin yapılabileceğini Sâfiye Ünüvar’dan okuyabileceğiniz kısa harem hayatından anlamak mümkündür.

(*) Bilinmeyen Osmanlı (s.338-339)

 

 

İslâmi tarzda düğünler, dini etkinlikler

 

Sakarya Semazen İletişim;

0535 305 78 35

Sakarya Dini Düğün Organizasyonu, İslami Düğün Organizasyonu

,

 

İçinde, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, pomakıyla, kürdüyle, arabıyla, arnavutuyla, yörüğüyle, lazıyla, süryanisiyle ve ismini sayamadığımız nice milletleriyle 72 milletten insan barındıran ve geçmişte sergilediği tavırla sicilini temize çıkarıp adeta destan yazan Sakarya’ya yakışan bir hizmet geliyor; Sakarya Semazen!

Sakarya Semazenİstanbul’dan sonra en kozmopolit olan Sakarya’ya, çok dilli ve çok renkli olan yelpazesi ile bu güzel ve nadide ilimize, Sakarya Semazen olarak bir renk de biz katalım istedik. Kendi gelenek, görenek ve ananelerini ve de kültürlerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak her bireyin hakkıdır, diye düşündüğümüz için, bu tarz bir arayış içerisindeki her bireyin ihtiyacına ve talebine çözüm üretmek kıvancımızdır.

Sakarya Semazen, alanında kalitesini ve güvenilirliğini ispat etmiş İsabet Organizasyon bünyesinde kurulmuş ve onun tecrübesiyle hareket eden bir kuruluştur.  2002 yılından bu yana Türk-İslam gelenek ve göreneğine uygun tarzda Organizasyon ve menajerlik alanında hizmet veren İsabet Organizasyon, referansını  her yıl Türkiye ve Avrupa’da gerçekleştirdiği 300’e yakın organizasyon ve etkinlikten almaktadır.

Türk-İslam gelenek ve görenek beklentisine yakışan tarzda düğün, nişan, sünnet ve de çeşitli etkinlikleri profesyonel kadrosuyla icra eden Sakarya Semazen, mehteran takımları, folklor olarak Zeybek,  Kafkas ve Çayda Çıra ekipleri, İlahi ve ses sanatçıları, Dünya birincisi Hafızları, Sohbet Hocaları, Şair ve Yazarları, TV programcıları ve sunucuları ile birlikte bünyesinde yaklaşık 200’e yakın sanatçıyı bünyesinde barındırıyor.

Ayrıca Animasyon Hizmetleri veren Sakarya Semazen, özel ve tüzel kişilerin yanı sıra resmi kurumların gerçekleştirmeyi arzuladığı etkinlik ve organizasyona, organizasyon için gerekli olan bütün ekipmanları bünyesinde bulundurmanın gururunu yaşıyor.

 Yukarıda saydığımız hizmetlere  ek olarak, Fuar Organizasyonları, Açılışlar, Ramazan Programları, Davetler, Piknikler, İş Yemekleri, Doğum günü partileri, Özel gün ve geceler için lazım olan, ses, sahne ve ışık sistemleri, Işık ve lazer ve de havai fişek gösterimi, Fotoğraf ve video çekimi ve de prodüksiyon hizmetleri, Jonklör, cambaz, ateşbaz(ateş yutan adam), tahta bacak, sihirbaz ve ilüzyonist temini, Semazen ekibi, mehteran takımı, Hacivat-karagöz, Nasrettin hoca ve ibiş, palyaço,  kostümlü karakterler, şişme oyun parkurları, masa ve sandalye kiralama, şerbetçi, Osmanlı macunu, limonatacı ve organizasyon ve etkinlik adına aklınıza gelebilecek her türden ihtiyacın temini yer almaktadır.

Siz de Sakaryalılar olarak, organizasyon ve etkinliklerinizi kaliteli ellerle çözüme kavuşturmak istiyorsanız, bizimle irtibata geçin.

Sakarya Dini Düğün Organizasyonu

İrtibat tel; 0 535 305 78 35 – 0532 227 63 15

 

Bu Da Benim Düğünüm Olsun

Gelir ey dost ,dikenler içinde kanasa ayak , dar kafesleri kurtulmak için , tekrar , benzincirleri kırmak edeceğiz . Size gelmek değil, ben Sensizlikten değilim . Aradığınız , ölmekWay , Sen bitiyor için geleceğiz . Barefoot , başı açık arkadaşı yol ulaşma rüya kadar gitti . ‘ Gül rüzgar bana doğru attı . Güneşin gülkara ısıtır gelen yangın Bağrındaki dağ , ben evrenin istedi . ” Ben Güller destur Efendisi almak için yapmanız gereken . ” Dedim . Eğer onun adını duyduğunuzda , dağlar ve kayalar dile getirdi , güneş gülümsüyordu . Bir sesle Tüm , ” Teri Sultanı’ndan sayesinde , bel , bu kırılma boyun . DURAN yönelip el ve ayak uzakta geçti . Kabul edilmesi için kullanılan şafak kapıları önünde kokulu gül Gül ” dediler . Daha sonra ,nasihatte o açtı “İnsan saygı , Kur’an kırık kalpler , muhabbetinle merhem sayesinde . Yaralı kalplerintahtlar olur ” . ” Allah’ın sadık dostu , hidayetin güneş , gözün öğrenci lütuf, merhamet öz , evrenin muallimine bir Rububiyet dellâlına saltanatı , Habib -i O ve yoldaşları milyon kere alın ve bereket ve barış olsun Zîşan’a . ” Dediler .

Ah , efendim , efendim Can , Sir Rose !

Çile arkadaşı barış getiren , yollar dolu , ben özenli ilgi için ışık gerekir . Ben yollar biliyorum arkadaş , manuel ,gül coğrafyası size emanet edilmiştir haritası demektir . Heybeyle azıksız , bir günah vücut yüklü kapınıza nuruna yeniden birleşmiş ve şefaat ulaşmak için döndü . Ağlama bir saat , güneşin doğduğu , bir kamış gibi sızlanışım vardır . Soğuk Şehir benim uyku cevapsız özlem . Rüzgâra karşı ararken benim sorun döktü. Sakin bir kuş yer alan ah uçmak . Mavi bulutlar bir dizi ağır ağır aktı doğru . Kanama , gül yaprakları ötücü kuşlar bahar SELAMİ yaralandı.

‘ Andi yine , her şeyi yâdımdan silindi
Kalbim Illusion tepelerinde gezindi
Bu hafakanlarım yatışmış bir serap olsa da
Ben sildiğiniz yâdımdan her şeyi bahsetti. ‘

Ben uzaktan binlerce yıldır hayal . Tebessümüne bir özlem gözleri odak günahkar vardı . Sen bir serap gibi beni terk eder , yakın uzak , uzak yaklaşan ve yanan … Hatta rüya Serinliktir kavrulmuş ruh , rüya bile kalbim boğaz tadı olmaz . Cümleler hayatın özü zaman adınızı ve adı geldi , tüm düşmanlıklar ve savaşlar değildir . Eski dünya onu bin kez tanıktır . Hz . Ömer öfkesi potanda efendim eridi. Hz . Doğada , ben öğrendim nâmeyle en günahları için gözyaşı döktü. Gece yarısı hayata bedenim geliyor , efendim , gel , Damarlarımda aşk sonuna geri gel! Oh , Efendim, yine söz , her şeyi yâdımdan silindi .

‘ Ben her zaman sevgi ile oturup , aşk , kalk
Böyle Souls bir tur olarak ufukta yükselir,
Bileşenlerinin kalplerine bir yol bulmak
Senin aşk , sevgi ile oturup isterdim , ben her zaman olsun . ‘

Yansai , ahşap pervaneler gibi aşk hayatı , vermek . Kalbim sonsuzluk ayarlanır , ” Ente’l -bakınız ” görmek İlahi hediye gizlilik bir dizi sunuyor . Nasıl melekler kalbini kırmaya Arındırdıysa , ve ben arınsam kirlerimden sizin tarafınızdan yönlendirilmelidir. Rabbim giderken , ben dünyanın ,gölge sığınsam rahmet kaçmak eğer . Ürkek bir ceylan gibi onu sokuldu alır . Ben yukarı konuşma kalpler bu gece bir şekilde bulmak . Ve yanlış ustaların sonsuza kadar kurtulmak bir köle olmak . Ben her zaman sevgi ile oturup isterdim , aşk , kalk ..

Vuslata kabul ettiği ‘ Fermanı gelecek
Hicranla sürekli yanan ruh inilti
Ben her zaman taze duyguları inilti bekleyin
Vuslata ferman geliyor kabul ne zaman? ‘

Vuslata ferman geliyor kabul ne zaman? Benim yaş delici ses aramak mı ? Bir dua karşısında ile yüzüme bakarak ay sonra söyleyebiliriz ” sen günahkar ! Bile , gel ” ? Bana atılım ağrı adı nedir , efendim ? Bir mekan olmadan bu zamansız özlem beni çeken şey , kalbimin ağırlığı , bu suç halimle iştiyak ötesinde duymuş , ne oluyor? Ettik

Sadık dostu , Ebu Bekir , Ömer galip öfke , edep Osman Ali gizli kapı güvenlik bilgisi ‘yeniden ( r.anhum ) uğruna taç giyen , bana sarılmak şefaatinle . Haddeleme yol tatlar nerede? Durum bana Vuslat söyleyebilir mi ? Kurban Tanrı’nın yolunu , sevgili , Sir vuslatına ferman gönder .

‘ Kalbim sonra , titreyen bir güvercin kalbi gibidir
Ne ulaşmak için kanat olur
Bir tüy , pervaz , ve sonra her zaman olacak verin
Kalbim sonra titreyerek , bir güvercin kalbi gibidir . ‘

Efendim kafes bedenim , kalbim bir güvercin kafes esaret gibi titriyor . Çekilesimesafe hakkında endişelenme . Gecenin ıssız saat , bir Cuma sabahı dua ANSA adı , ben uykubeyin çekim tercih , melekler muştuyla gül kokulu geliyor ? Ben yurt dışında onsuz olmaktan korkuyorum . Kalbim sensiz , sensiz karanlık , kalbim çok olduğu … Size kalbimin gökyüzündeyıldız kayıyor . Güneş kokusu ısıtsan buz duygu yüklü bir bahar sesi gelir gül gibi bir gece , size kapalıdır kirpiklere . Rüyalarım güneşin kıskandıracak cemalinle onur eserler de bulunmaktadır. Ben Kuran’ı ab – i onun bilgisi bir hayat istiyorsanız . Ben ‘ Efendim , dua yeniden tarafındanonur kabul Taif dönüşü gördüm …

‘ Çorak çöller O , göklerin içine Rose
Bayıltan renklerinle gönlüme söylüyorum , hadi !
Gül gözünde , ağlama zamanı
Çorak çöller O , gökleri yükseldi . ‘

Parmaklar , sevgili O , susuz olanlar için çeşmeler akan ! Tanrı , ‘ Sevgili , ‘ Ben , ” Sen gök yaratmış değildi . ” Dedi diye ilan etti bölge . Ağaçların kökleri yakın toprağın bağrında gelmek için ısırıldı. Rıhletinin inlemiş palmiye indeksi sonra . Hatta taşlar sevgili O , konuşmak ! Bir gün , gözlerimi Kilsan kötü gözleri , gözlerimi kalbim lütuf aks derinliklerine kayar , bana ağlayarak geldi . Ve sadece dizi yakmış eğer .

‘ Bana kulun Mecnun olarak arkasında çalışan olalım
Böyle bir kor içinde soba gibi saç yanayım
Sensizrüyada ağrı kurtulun
Beni arkanda deli gibi çalışan , kulun olsun . ‘

Eğer dar bir alanda imtihansa mekânsa gelip beni Mecnun Leyla gerçek eğlendirmek için bu kullanmak için dünyanın bir nefes iseniz . Hubeyb , Mus’ab gibi , Enes bin Nadr gibi , gibi Ashab el- Bedir ve Uhud Şüheda olarak – t … Büyük insan Sevgili , çocuğu gelmez . İster olmadan şehitlikfiyat . Fırın gibisaç içinde bir çekirdek , ben lehine olduğumu . Bu ya da kurban olmadan hayat yolu , ve Rasulallah anam feda – baba .

‘ Aklım onu uzak kalmak kabul etmek
Sisli – Ruhumun dumanlı kasvet yayılması
Göster çehreni grupları güneş slaytlar denilen
Aklımda o senden hesaplaşma . ‘

Benim kalp ağrısı ince bir çekirdek , bu acı , efendim . Tanrı test etmek için beni Sensizlikle . Size ulaşmak isteyen ulaşmak zor olsa da , beni korkusundan uzak almamalıdır . Bu zaman sonuna kadar , ölüm melek depozito olmadan toprakları , güneş vaslına ermekle risk grubu müjdeli kayma . Ben bensiz bırakın, ama sensiz bırakmayacak .

‘ Son demde en az gündoğumu Bilgi almak
Tanrı ruhumunufukcanlı renkler ederiz
NEYLER her tarafta davul duymuş olmalıdır çalmak
Son demde en az gündoğumu grup olsun . ‘

Ah , efendim , efendim Can , Sir Rose ! ” Saçımı şu demde örtüler giymeye başladı ” , yüzümde geri aldım . ” Zaifem , âcizem bîkesem , alîlem , zidergah web Cuyen ilahi yardım . ” Dualarım , sen bu yana her zaman . Hatta gözyaşları yeşertir fidan . Bu dünyada benim gözündeperde kapanış , elimi tutun . Bu , sümbül , nergis , lale o eşlik edecek boy beni almaya gelen bir ironi . Her iki tarafta davul çalmak , NEYLER duyulabilir ,rüzgar koku evrenin söker yükseldi. Ağaçlar , Bu dersin neşveyle düğün konseyi yaprakları . Orada Bari son demime ruh barış olabilir. Tanrım , ne benim düğün olsun , kayıp …

Hükümdar Nuşirevan’ın Çocuktan Öğrendiği Gerçek

Adaletli bir yönetime Nuşirevan , av bir gün olduğunu. Ava ise , gardiyanlar yıkılır . Susuz hükümdar ,testere yakınlarındaki bir köyde gidiyor . Bir evin kapısının önünde duran , su içmek istiyorum . Bir çocuk evden olduğunu.

O hızla eve döner ve şeker kamışı sıkmak bir parça görür ,su karışımları , bir fincan onu cetvel alabilir . Toprakta bulunan hükümdar , ve toz bakar şarap cam . Yavaş yavaş su içmek . Sonuna ulaştığında :

– ” . Güzel ve tatlı su , toz mevcut değil , ” diyor . Kız çocuğu :

– ” Ben toz, ben bilerek koydum toprak , ” diyor . cetvel :

– ” Neden böyle yaptın ? ” Diye sordu , ve çocuklar :

– ” Çok susuz , daha fazla su içmek , o da , size zarar korktum gördüm , ” diyor .

Çünkü onu zeka ve anlayış Nuşirevan bir Taacüp :

– “Kaç şeker kamışısuyu salladı ? ” diye sordu . çocuk :

– ” Ben bir salladı , ” diye cevap verdi .

Ayrıca çok taacüp Nuşirevan oldu. Daha sonra saraya döndü , o vergi kayıtları istedi . Kontrol sonucu daha az vergi oldu . Vergi oranı kendini cihetine gitmeye karar verdi artırmak için vardır .

Bir süre sonra , ben yapayalnız o yere gitti . Bu , kapının önünde durdu su içmek istedi . Kapı aynı kızdı . Onu tanıdı . Hızla ona su getirmek için eve girdi . Ama bu kez su getirmekte geç oldu . Zaman hangi yanındacetvel :

” Geç kaldın , ” dedi . çocuk :

– ” . Ben kamış bir parça gerek yoktu üç kamış parçası sıkmak zorunda kaldım , ” diye cevap verdi .

” Sebebi nedir ? ” dedihükümdar çocuk cevap verdi :

– ” . . Sultan niyeti yolsuzluk Biz Ekselansları , kavmine değişen niyet , zaman mahsullerininin düşük gider ve iyilik bolluğu , bu konuda duymak”

Gülmek ve vazgeçmek bu karar işitmebeslenen Nuşirevan yılında vergi zammı ile ilgili olarak .

Anne Şefkati

– ” Bebeğimi görebilir miyim , ” yeni anne dedi .

Ve mutlu Anne kucağı yüzünü montaj neredeyse suskun olduğunu görmek için şaşırdı yumuşak , minik bebek bir paket oldu! Doktor izlerken pencerede anne ve bebek döndü ve bakmaya başladı . Bebek kulakları yoktu …

Sınavlar , bebek duymak yeteneği etkilenen , sadece bir kulak bozan bu eksikliği fark etti.

Aradan yıllar geçmiş , çocuk büyümüş ve okula başladı . Bir gün okuldan eve koştu ve annesinin kollarına kendini attı .

Hıçkıra hıçkıra … Bu yaşadığı ilk büyük hayal kırıklığı olduğunu ; ağlıyor

– ” Bir çocuk bana ucube dedi … ”

Küçük çocuk bu kadersizliğiyle büyüdü . Arkadaşları , ve oldukça başarılı bir öğrenci tarafından sevilirdi . Insanlar olsaydı sınıf başkanı bile , karışık olabilir . Annesi her zaman ona

– “Karşımalısın arasında Gençler”

dedi , ama acıma ve şefkat aynı zamanda , derin yüreğinde bir duygu .

Çocuğun babası , aile doktoru ile oğlunun sorunu hakkında konuştu ;

– ” Hiçbir şey yok mu? ” diye sordu .

doktor ;

– ” Eğer kulak bir çift bulunabilirse , organ nakli yapılabilir ” dedi .

Böylece genç bir adamın kulakları için feda edecek birisi için başladı . İki yıl bir gün babasının geçti

– ” , Hastaneye oğlum , annen gitmek ve sana kulak verecek bir bulduk , ama bir sır unutmayın , ” dedi .

Operasyon çok başarılı oldu ve tam anlamıyla yeni bir insan yarattı. , Yeni genç psikolojisi açısından Geliştirilmiş okul ve sosyal hayatında büyük başarı elde etti . Daha sonra evlendi ve diplomat oldu . Yıl Geçmişte , babasına gidip bir gün sordu:

– “Ben bilmek zorunda , bana çok iyilik vermek insanlar ben insanlar için bir şey yapamadık … ”

– ” Sana her şeyi yapabilir sanmıyorum , ” dedi babası .

– ” Ama anlaşma kesin, henüz , şu anda öğrenemez … ”

Bu uzun yıllar derin gizli gizli olduğunu. Bir gün ‘ zamanı Bununla birlikte , açıklama … Babası ile başlayan hayatının en karanlık gün , biri annesinin cenazesi için bekliyordu . Babası annesi başına yavaşça elini uzattı , kırmızımsı – kahverengi saçlı annesi kulakları yoktu , elini geri itti .

– ” Bir saç kesimi için zaman yoktur çünkü annesi çok mutlu oldu , ” diye fısıldadı babası .

– ” .. Ve annenin düşünce hiç kimse daha az güzel olursa , değil mi? ”

Gerçek güzellik fiziksel görünüm bağlıdır , ancak kalbinde bulunan yok!

Kâfir Mi Mü’min Mi?

Parlamentoda İmam-ı Azam bunun gibi bir soru sordu edilmiştir:

– “Cennet istemeyen bir adam, cehennem, eti ölüm korkmuyorum, rükûsuz secdesi dualar, tanık doğru ya da değil, bu adam kâfir, bir mümin mi, yolsuzluk gibi, görmedin mi?”

Mecliste bulunan cümleler;

– “Bu kâfir, böyle bir adam kâfir kendi özellikleridir.” dediler.

İmam-i Azam sessiz kaldı: “Ya İmam Ne düşünüyorsun?” dediler.

İmam-i Azam, “Bunlar müminin unvanını olan, böyle bir mümin kendisi,” dedi.

Itiraz var: “Ya İmam, mümin cenneti istemez nasıl, cehennem korkuyor ..?” durumda.

Tek İmam açıkladı:

“A (bilinçli) bu cennet inanan cehennemden korkuyor olsun, sahipleri korkuyorlar, sahibi (Tanrı) istemiyor, inanmak kesinlikle gerçek Tanrı’nın görünmediğinden, tanık görmedim taşıyan, ölü eti balık söylüyorlar, ama dua yolsuzluk gibi içinde, rükusuz secdesi cenaze namazı kılan doğru ölüm içindir çünkü doğru ya da değil malların amaç ve çekişme bir oğlu, (Kur’an mal ve yavru ifade fitne-test için iman),,, hatta çünkümüminin ölümü için istemiyor. “

Ben O Yüzden Ağlamıyorum

Behlül Dana Halife Harun Reşid bir gün önce gelir. Bu tahta üzerinde değil gibi Halife, daha sonra yer yoktur. Dana fırsat geçiş yarar tahtına Behlül oturur! .. Gardiyanlardan biri, onlar oturur ve şimdi onu yenmek için başlar tahta biraz bak … Bu halife gelince görünüyor bir süre sonra, Behlül ağlıyor ..!

Sadece soruyorum:

– “Neden ne oldu, ağlıyorsun?”

Halife muhatabından koruma yetkilileri aynı soruyu sordu cevap alamadım:

– “Bu da neydi?”

Yetkililer, şu demek:

– “İman Ey Komutanı .. Bu adam ofisinizde ve saat oturuyordu Akıllansın bir veya iki vurmak gibi O’na ağlamaya!…”

Kelimelerle karışık Behl, o konuşuyor:

– “Ben çok .. Hayır, ağlama, ben senin için ağlıyorum Uzun eldiven kez bu ofis yaşadığı için hayatımda yedim Eğer yaşadığımız her gün-Ben yemek dayak ne kadar merak ediyorum..?

Ebûl Vefa Hazretleri

İstanbul’da ele alındığında, Bizans İmparatorluğu yıllar içinde yıkıldı . Ama Akdeniz hala huzursuz . Rodoslu Bahr -i Sefid’in çıbanıdırlar marauders . Evet, bu ada güzel üzüm yetiştirilen ve nefis zeytin vardır . Bahçe bağlayın , ama adanın sakinleri ile uğraşmaz . Kadarticaret vesanat gelmektedir . Onlar en iyi ‘ şekilde kesmek için biliyorum sadece iş var! ‘

O yıllarda,Rodoslu haydutlar yağma ticaret gemileri , plaj tatil dışarı pompalamak . Zahmetsizsazan kazandı , şarap yatırım . Batakhane kaynama haydutların iskele tarafında . Bu işrethanelere abone olmak için tek yoldur : rip Daha fazla , daha fazla hayat yakmak .

Burada yeşil organları bir gün Ebul Vefa hazretlerininde hackonvoy saldırıya olduğunu. Ne mutlu kaybedecek bir şey yok . SADECE 3-5 ölçek , tarih , birkaç testi Zemzem . Ancak insan sarrafıdırlar korsanlar . İman yorum yok ona saygı özlüyorum . Bu para başlıca şartlarından biri olmasına rağmen . Gerçekten de , ne yapar Osmanlı alımının uğruna ?

Hapse koymak Mübarek deli zorbalar . ‘ No- der , büker boynunu Bu da bir olmalıdır ‘ . Hatta yazık ağır basmaktadır. ‘ Ah ! Oh , sadece gerçeği görebiliyordu ‘ diyor, ‘ ! ‘ .

İnsan kötü niyetli kişi olmasına rağmen . Aslında bu büyük yakalar , ya da şefkat zindan vasişefkat tarafından yakalanır . Risk ceza alır , zincirleri sorunu çözer , bu parlak bir koğuş olduğunu . Uzun kış akşamları Ocak ve sohbet başında .

En kısa zamanda Mübarek Yunan öğrenmek , korumaları dostudur. İkramlar hastalar , onların sorunlarını dinlemek . Konuşma kalplerin bir köprü oluşturur . Bu büyük bir meblağ rehin fidye bekleyin çünkü kayırma Şövalyeleri , bunu görmezden .

Kahramanoğlu İbrahim Bey , Fidelity bir Abul severler . Beyin Rodoslular’ın mübarek ellerini döner öğrenmek için şok . , Tez bir günün istenilen miktarda telafi adaya çalışır .

Hz Ebul Vefa zindan kalkış keyifli bir gün. Bu, akıllı bir gelmedi küflü antre olduğunu. Ve artık zor . Hz Ebul Vefa çok hapiste geçirdiği gün etkileyecektir. İstanbul’da bir mahallede yoğun olduğu , Yunanlılar ( Vefa’ya ) dergahını kurar ve bu insanlara kapılarını açıyor . Yorulmadan doğru bildirir . Smilers daşovenistler söyler . Ona karşı konuşuyor dergâha Ram , kim . Dostu ve nüktedandır Mübarek . En karmaşık sorunları ve ustaca nakşeder kafasında basitleştirin .

Ebu’l Vefa’nın İnanç karşı özel bir sevgi var . Bir kez bile onu görmüyor , ama gece sonra gece dua . Genç Sultan , ve güçlü bir manevi zırh tasarruf ile çevrilidir . Fatih Himmet bu hissi iliklerine kadar . Guardian melek süsler hayalleri . Bir gün tıkırdatır manastır kapı dayanabilir . Ancak, Vefa Ebul Hazretleri ‘Hayır ! ‘ o da karşılamıyor ‘ diyor . ‘

Mübarek eşi çığlıkları yüzgeri sultan gidin. Bir üzüntü alan çöker . Öğrencileribilmece çözemez . Kapıyı açmak neden bir sultan tekke evren memnuniyetle Olağan menkul , olsun veya olmasın Yunanlılar , ? Aslında, bunlardan biri karşı olamaz . ‘ Beni affedin , efendim , ‘ diyor , ‘ Bu üzdünüz döner kebap ve üzgün kendiniz için . Her ne kadar bir bilgelik gerekiyor? ‘

Mübarek ‘ Haklısın . ‘ Diyor, ‘ Ama vazifelerimizi bize çok sevgi unutmayın . O duramaz sarayın bir sohbet , çelik çomak göz saltanat bir oyun gibi basit bir araç zevk alır . Ben derviş çalışır , taht taç yaprakları korkuyorum . ‘ ( Sen Fatih ve eğilimi Akşemseddin’i derviş keşfetmek için ilk yüz olmadığını hatırlamak gerekir. )

Vefa Abul Hazretleri mahalle çok sevilir . Mahalle halkı bir ceset bahşedilmiştir , ve dahası , güzel bir cami adını tutuyor . Burada bile Unkapanı bu gün Fatih , Süleymaniye mahalle geri kalanı onun adıyla bilinmektedir. Esnaf dükkan o , bir an durma okul çocukları için yol Fatiha okumaz , mırıltı mırıltı duaları .

Adam ‘ bakmak ve seyretmek ! ‘ Diyesi , karı koca Allah’ın arkadaşlar her zaman hatırlanacak , imparator silinmelidir gidiyor geliyor .

Bâyezid-i Bestamî (k.s) Hazretleri

Bayezid Bistami (ks) hazretleri büyük bir adam olacak gelecekte daha küçük görünüyordu. Gerçekten de, bir sessiz-i Belhî hazretleri, bir gün, onun çocukluk arkadaşları ile oynarken gördüm gelen ‘Bu çocuğun anne büyür, zaman en büyük olacak’.

Bir adam mutlak bilim adamları, tekrar bir zeka ve anlayış ölçmek için bir gün Hazret-i Bayezid, görmeyi sevdim:

‘İyi çocuk, dua ne biliyor musun? Diye sordu. Bayezid-i Bestami (K. S.) dedi ki:

Allah dilerse ‘Evet, ben verilen cevap işleyebilir. O bilim adamı zât:

? “Nasıl diye sordu Majesteleri Sultan Bayezid.:

‘Rab Lindsay Lohan yavaş yavaş Kur’an okuma ve rükûya giderek yüceltilmiş, tevazu ile secde olduğunu, veda etmek selam vererek, sipariş verilen ürünlerin, dedi. Bu tarifi hayran o kişi:

‘Ah, sevimli ve akıllı çocuk! Fazilet ve bu derin anlayış, neden insanların gelip başını okşamak izin yok, diye sorulduğunda.

Bayezid hazretleri, bu soruya hâkimâne olağanüstü yıl bir cevap verdi. Dedi ki:

‘Bana değil, bu Allah meshediyor bana, okşuyorlar ve güzellik ile süslenmiştir. Nasıl bana ait olmayan bir şey dokunmak frenleyebilir

İmanı Olmayanın Hayrı

Cüneyd Bağdadi-i (ks) bir mecusi ve aşağıdaki konuşma gerçekleşir gören bir kış gününde kuşlara yem dağıtır:

– Sen kendini hiçbir hile yaptığını boşuna. Öncelikle Allah Iman hale olduğunu kabul ediyorum, sonra no-iyi işler geri kalanı emretti. Ben Allah katında inanmıyor sürece size bir iyilik yaptığınızı takdir

– Ben olunmıyacağını kabul biliyorum. Ama Tanrı, bu görmedim bilmiyor? dedi.

– Tabii ki, görür ve bilir.

– Evet, bu benim için yeterince iyi, diyor, ve yeterlilik devam ediyor.

Aradan zaman geçer. Cüneyd-i Bağdadi Kutsal Camii bir hac sırasında Hazretleri bir adam ellerini açtı ve gözleri bile gözyaşları Tanrı yalvarıyor tavaf ederken bir sel gibi davranır akıttığını. Iyi dikkat edin, o karlı havalarda kuşları beslemek mecusi, öz anlar. Tavaftan hemen yakalamak silah sonra ona yaklaştı. Şçyle Magi tanır ve diyor ki:

– Tanrı gördü ve biliyordu bu, o ben mutlak kelimeleri yerinde teslim ruhu getirecek dedi.

O anda, Cüneyd Bağdadi-i (ks) şöyle Tanrı tarafından ele alınmaktadır:

– Ne Cüneyd! Onu gelmek arzusuyla da beyit var. Bu beni koymak arzusu bana görünüyordu.

Tanrı aşkına Magi hayır, hatta bir ay, neler olup bittiğini bir mübarek fırsat var ….

Tanrı cümleler hayreyleye sonu! ..